دکتر فرهاد دلیر | عملکرد کیسه صفرا چیست؟
کیسه صفرا چیست و عملکرد آن چیست؟ عمل کیسه صفرا توسط دکتر فرهاد دلیر متخصص جراحی عمومی و لاپاراسکوپی Gallbladder function
کیسه صفرا چیست؟, عملکرد کیسه صفرا چیست؟, Gallbladder function, عمل سنگ کیسه صفرا, عمل کیسه صفرا دکتر فرهاد دلیر
708
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-708,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-12.1.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
 

عملکرد کیسه صفرا چیست؟

عملکرد کیسه صفرا چیست؟

عملکرد کیسه صفرا چیست؟

عملکرد کیسه صفرا

کیسه صفرا چیست؟

به عضوی از بدن گفته میشود که بصورت کیسه ای بوده و زیر کبد قرار دارد و صفرای تولید شده از کبد (مایع زرد رنگ صفرا BILE) در آن ذخیره میشود. زمانی که غذا میخوریم به خصوص غذاهای دارای چربی زیاد، مقداری از صفرا از طریق مجاری صفراوی به کیسه صفرا منتقل میشود. کیسه صفرا نقش بسیار مهمی در هضم و جذب چربی های غذایی برعهده دارد.

کیسه صفرا عضوی بسیار کوچک بوده که موجب بیماری خاصی نمیگردد تا زمانی که مشکلی بوجود آید که آزادسازی صفرا از آن کاهش یابد و یا مجاری صفراوی بسته شوند.

کیسه صفرا از سه قسمت اصلی تشکیل شده است :

  • فوندوس (قعر کیسه)
  • تنه
  • اینفاندیبولوم

نکته ای مهم اینجاست که تا وقتی کیسه صفرا کار خود را به درستی انجام میدهد، ما متوجه اهمیت و حضور آن نمیشویم اما اگر کار آن مختل شود یا مشکلی پیش آید ، درد ناشی از کیسه صفرا زندگی ما را مختل خواهد کرد.

برخی از اعضای اصلی بدن مانند قلب و مغز و پوست و … که خیلی برایمان اهمیت دارند و ما هرگونه تهدیدی برای آنها را تهدید برای زندگی خود میدانیم ولی در مورد کیسه صفرا و سایر اعضای مبهم بدن کم توجه هستیم.

سنگ کیسه صفرا

اگر به سنگ کیسه صفرا مبتلا شوید باید توسط متخصص جراحی عمومی تحت عمل جراحی قرار گیرید،

در عمل جراحی سنگ کیسه صفرا، کیسه صفرا از بدن خارج شده و بعدا مجاری صفراوی گشاد شده و کار کیسه صفرا را انجام میدهد.

عمل سنگ کیسه صفرا